31.10.2017

Chcesz, aby Twoja firma była konkurencyjna? Naucz się posługiwać BPMN!

Przemysław Plecka, szef projektu w Macrologic wyjaśnia, co należy wiedzieć, aby sprawnie posługiwać się notacją BPMN.

Istnieją dwa poziomy posługiwania się BPMN (z ang. Business Process Modeling Notation), czyli graficznym przedstawieniem procesów zachodzących w organizacji: poziom podstawowy polegający na umiejętności zrozumienia diagramów procesów oraz poziom zaawansowany, gdzie użytkownicy tworzą diagramy procesów.

— Na pierwszym poziomie posługiwania się notacją BPMN wystarczy czytać diagramy procesów ze zrozumieniem. Na bazie graficznej formy wyciągać wnioski dotyczące danego procesu — co ten proces powoduje, z jakich czynności się składa oraz jaką ma logikę — mówi w rozmowie z portalem Organizacjahoryzontalna.pl Przemysław Plecka, szef projektu w Macrologic.

Zdaniem eksperta samo zdobycie umiejętności posługiwania się procesami jest proste. Poznanie około dwudziestu najczęściej używanych symboli pozwala bowiem na zrozumienie całego procesu. Jak podkreśla Przemysław Plecka, w stosunku do posługiwania się np. językiem obcym wspomniana notacja nie jest skomplikowana. Aby mówić i pisać w języku obcym, trzeba bowiem znać około tysiąca słów, zasady gramatyczne oraz reguły wymowy. W przypadku BPMN wystarczy natomiast znajomość zaledwie dwudziestu symboli.

— Chcąc posługiwać się notacją BPMN na poziomie bardziej zaawansowanym, trzeba posiadać już umiejętność tworzenia modeli, czyli mapowania procesów — zauważa ekspert. I dodaje — Tutaj oprócz znajomości symboli w BPMN oraz zasad ich stosowania wymagane są jeszcze umiejętności analityczne i zdolność abstrakcyjnego myślenia. A wszystko po to, aby z rzeczywistych procesów „wyłuskać” te istotne cechy, które później należy przenieść do modelu.

Na rynku dostępne są różne narzędzia cyfrowe, które można wykorzystać do implementacji BPMN. Najczęstszym kryterium wyboru konkretnego narzędzia jest to kosztowe — cena licencji. Dodatkowo brane są również pod uwagę kryteria związane z umiejętnością posługiwania się wybranymi narzędziami przez użytkowników.

Czytaj i oglądaj też: Walczysz o udziały w rynku? Pomyśl o wdrożeniu BPMN!