12.06.2017

Walka o talenty — jak zdobyć i utrzymać wartościowego pracownika

Wnioski z konferencji HR Solutions Trends

Od kompetencji i zadowolenia zespołu zależy sukces całej organizacji. Dlatego firmy, konkurując o wartościowych pracowników, stoją dzisiaj przed wieloma wyzwaniami. Jak odkryć i rozwinąć talent? W jaki sposób zbudować zaangażowanie oraz przyjazne środowisko pracy? Co zrobić, żeby pracownik był zadowolony? Na te i inne pytania opowiedzieli uczestnicy konferencji HR Solutions Trends, która odbyła się 30 maja br. w Warszawie. Organizacja horyzontalna była patronem medialnym wydarzenia.

HR Solutions Trends to cykliczne wydarzenie poświęcone zarządzaniu zasobami ludzkimi, które co roku gromadzi liczne grono specjalistów branży HR. Podczas tegorocznej edycji wśród uczestników znaleźli się głównie przedstawiciele świata biznesu, posiadający wieloletnie doświadczenie w rozwoju talentów i kultury organizacyjnej, efektywnym zarządzaniu zespołami oraz wzmacnianiu zaangażowania i motywacji pracowników. Wśród nich byli też eksperci specjalizujący się
w promowaniu pożądanego wizerunku pracodawcy, doradztwie HR, a także we wdrażaniu systemów informatycznych wspierających zarządzanie zasobami ludzkimi.

Aby przyciągnąć wartościowych pracowników, firmy prześcigają się w pomysłach, stosując np. niestandardowe formy rekrutacji.

Główny wniosek płynący ze wszystkich paneli konferencji dotyczył tego, że pracownik jest najcenniejszym zasobem każdej organizacji, a odkrywanie talentów i ich rozwijanie to jeden z kluczowych procesów. Jako taki zatem powinien przebiegać w sposób planowy i kontrolowany, a jego skuteczność powinna być mierzona.

Kim jest talent?

Uczestnicy konferencji definiowali, kim jest talent oraz rozmawiali o tym, jak go rozwijać. — Talent to najczęściej kluczowy pracownik, osoba młoda i uzdolniona, osiągająca wybitne wyniki w pracy — wyjaśniła Kamila Kujawska-Krakowiak, HR Biznes Partner w Laboratorium Kosmetycznym Dr Irena Eris. Chcąc więc go odkryć, trzeba sobie najpierw  uświadomić, że talent jest kompilacją trzech elementów — aspiracji, możliwości i zaangażowania.

U każdego człowieka te cechy występują w różnym nasileniu. Jednak jak podkreślała Kamila Kujawska-Krakowiak, talent
to jednostka wybitna, charakteryzującą się dużym zaangażowaniem oraz posiadająca duże możliwości i duże aspiracje.
To osoba, która jest otwarta na zmiany, ma silną motywację, pasje, pozytywne nastawienie na współpracę, odwagę cywilną
i rynkową. A oprócz tego jest rzetelna, komunikatywna, reprezentuje konkretną, pożądaną postawę i zespół wartości.

Jednak z zaangażowaniem, nawet u talentów, bywa różnie. Szymon Janicki z HCM Deck podczas swojej prelekcji zauważył,
że zaledwie 13 proc. pracowników na całym świecie angażuje się w wykonywaną pracę. Zdaniem eksperta ma to ścisły związek z faktem, że obecnie żyjemy w dobie trzech rewolucji: technologicznej, pokoleniowej i social mediowej. Technologicznej, ponieważ dzisiaj wszyscy korzystamy z komputerów, tabletów i smartfonów. Pokoleniowej, bo mamy
do czynienia z niżem demograficznym, dlatego musimy skupiać się na rozwoju pracowników, którzy już są w organizacji.

Pracownik jest najcenniejszym zasobem każdej organizacji, a odkrywanie talentów i ich rozwijanie to jeden z kluczowych procesów. Jako taki zatem powinien przebiegać w sposób planowy i kontrolowany, a jego skuteczność powinna być mierzona.

Rewolucja social mediowa odnosi się z kolei do dość licznej grupy tzw. pokolenia C, czyli Connected. Pokolenie to dorastało „z telefonem w ręku” i ceni sobie elastyczność, jaką on daje. Podobnej elastyczności i bycia stale on-line oczekuje od pracodawcy. To wszystko sprawia, że to firmy muszą się dzisiaj starać o pracownika i do niego dostosowywać — i to na każdym etapie rekrutacji oraz trwania stosunku pracy, jak również zaskakiwać go, także kreatywnością działań rekrutacyjnych i motywacyjnych.

Eventy rekrutacyjne

Aby przyciągnąć wartościowych pracowników, firmy prześcigają się w pomysłach, stosując np. niestandardowe formy rekrutacji. Bartłomiej Szmajdziński, dyrektor Działu Rozwoju Talentów i Kultury Organizacyjnej Orbis S.A. podczas konferencji przedstawił proces biznesowy dotyczący przyjęcia do pracy osób do dwóch nowych hoteli w Gdańsku i Krakowie. — Naszym celem było zadowolenie kandydatów z rekrutacji, nawet jeśli nie otrzymają u nas pracy. Dlatego zamiast standardowych rozmów kwalifikacyjnych, postanowiliśmy zorganizować eventy rekrutacyjne, na których kandydaci mieli możliwość wcielenia się w swoje przyszłe role oraz spróbowania pracy zespołowej — wyjaśnił Szmajdziński. Dzięki temu osoby biorące udział w rekrutacji mogły zobaczyć firmę w praktyce oraz poznać swoją potencjalną rolę w organizacji. Jak podkreślił ekspert, proces rekrutacji zakończył się sukcesem. Świadczy o tym fakt, że wszystkie zatrudnione osoby do dzisiaj pracują w sieci hoteli Orbis i — jak wynika z badań — są z tego bardzo zadowolone.

Akcje wellbeingowe

Jak wynika z najnowszych danych WHO, styl życia aż w 50 proc. wpływa na nasze zdrowie. Jednak okazuje się, że ponad 80 proc. Polaków nie jest aktywna fizycznie podczas czasu wolnego. Dodatkowo zaledwie 7 proc. naszych rodaków korzysta
z siłowni czy fitness. A pracownicy, którzy dbają o siebie — zdrowo się odżywiają, wykazują się aktywnością fizyczną — są bardziej efektywni, rzadziej narzekają na bóle pleców, sporadycznie chodzą na zwolnienia lekarskie,
są bardziej zadowoleni z życia, a tym samym z pracy.

W trosce o samopoczucie i zdrowie swoich pracowników Medicover zorganizował serie wydarzeń: kampanię pod hasłem „Zmień styl bycia na zdrowy styl życia”, program „Medicover Go” czy „Konkurs kroków”. Wszystkie te akcje miały jeden
cel: zachęcić do aktywności fizycznej, zdrowego stylu życia oraz do znalezienia równowagi pomiędzy pracą a domem. Jak podkreślił Tomasz Mączka z Medicover, wspomniane akcje przyniosły zamierzone efekty. — Aż 20 proc. naszych pracowników wzięło udział w indywidualnych konsultacjach z trenerem personalnym. 23 proc. uczestniczyło w konkursie kroków. Ponad 60 proc. osób obejrzało filmiki ze swoimi kolegami z pracy, którzy dzielili się poradami, jak zmienić tryb życia na zdrowszy.

Uczestnicy konferencji HR Solutions Trends podkreślali jednomyślnie, że pracownicy są najcenniejszym zasobem każdej organizacji. Niezwykle istotnym procesem biznesowym jest więc przyciągnięcie oraz utrzymanie pracowników. Dlatego
też należy się skupiać nie tylko na ich rozwoju, ale przede wszystkim na mocnych stronach. Najważniejsze, żeby pracownicy czuli się wartościowi i potrzebni w organizacji.

Portal Organizacjahoryzontalna.pl objął patronat medialny nad wydarzeniem.

redakcja@organizacjahoryzontalna.pl