11.09.2016

Jak w zarządzaniu pomagają narzędzia BI?

Michał Nurzyński, brand manager obszaru Qlik w Macrologic SA tłumaczy, jak i dlaczego nowoczesne narzędzia analityczne są niezbędne do sprawnego zarządzania firmą.

Jednym z elementów decydujących o skuteczności zarządzania procesowego jest wybrana metoda oceny stanu procesów. Wykorzystywane do tego wskaźniki działają jak aparatura pomiarowa, która śledzi na bieżąco stan procesów w firmie i analizuje miejsca wymagające reakcji — mówi Michał Nurzyński.

I wskazuje trzy powody, dla których warto używać nowoczesnych narzędzi BI. — Powód pierwszy to różne źródła danych. Procesy przebiegają przez różne działy w firmie, w związku z czym dane z nimi związane znajdują się w różnych systemach: ERP, CRM, specjalistycznych systemach produkcyjnych czy transportowych. Możliwości raportowania tych systemów nie dają nam zwykle dobrej oceny całości procesu — podkreśla Michał Nurzyński. Drugim powodem jest łatwość budowania wskaźników. — Zwykle najlepsze wskaźniki wymagają powiązania danych z wielu źródeł. Aby rzeczywiście spełniały swoje zadania, trzeba ciągle nad nimi pracować, poprawiać, korygować, testować nowe pomysły, szukając coraz lepszych rozwiązań — ocenia.

I dodaje: — Trzecim powodem jest zdolność do bardzo szybkiej analizy bardzo dużej ilości danych. Ilość danych, którymi dysponują firmy od kilku lat lawinowo rośnie. A zdolność do sprawnej analizy tych danych decyduje dzisiaj o możliwości dalszego usprawniania procesów, które od lat uważaliśmy za zoptymalizowane.