26.04.2017

ERP powinien być procesowy

Jaki system ERP będzie najbardziej efektywny, jak go wdrożyć i jakie korzyści dzięki niemu może uzyskać firma? — o tym opowiedział redakcji portalu Jarosław Witwicki, doradca zarządu w Macrologic SA.

W każdej firmie, niezależnie od jej wielkości, zachodzi szereg procesów, składających się z wielu czynności. Aby skutecznie nimi zarządzać, każde przedsiębiorstwo potrzebuje odpowiednich narzędzi informatycznych, które pozwolą je uporządkować. 

Ekspert Macrologic zwraca uwagę, że procesowość można wprowadzić do organizacji, wykorzystując jeden z dwóch wariantów. Pierwszym z nich jest analiza i opis procesów, a następnie dobór odpowiedniego narzędzia informatycznego. Drugim — skorzystanie z predefiniowanych procesów w systemie ERP.

— Dobrym pomysłem jest wykorzystanie dedykowanego narzędzia — procesowego systemu klasy ERP, np. Macrologic Merit. Ten system autorstwa Macrologic posiada już blisko 200 zdefiniowanych procesów gotowych do wykorzystania oraz prawie 1 000 czynności, które składają się na poszczególne procesy — mówi Jarosław Witwicki.

Wśród korzyści wynikających z implementacji takiego rozwiązania jest podniesienie efektywności danego przedsiębiorstwa oraz możliwość identyfikacji „wąskich gardeł” w firmie.

— Kadra zarządzająca ma dostęp do liczby realizowanych procesów oraz czasów ich realizacji, a to pozwala na optymalizację poszczególnych procesów — podsumowuje Jarosław Witwicki.

Wprowadzenie procesowości to jednak nie tylko korzyść dla menadżerów. Pracownicy otrzymują bowiem spersonalizowane i dostosowane do indywidualnych potrzeb narzędzie, w którym udostępniane są tylko te czynności, do których pracownik jest przypisany. Wchodząc w zdefiniowaną listę zadań do wykonania, jest on de facto prowadzony „za rękę”. A to w praktyce oznacza, że system podpowiada mu, jakie czynności „krok po kroku” powinien realizować. 

Czytaj i oglądaj również: Procesowy system ERP w praktyce: predefiniowane procesy