07.08.2017

Dobry procesowy system ERP to taki, który jest kompleksowy

Ostatnio coraz więcej mówi się o zarządzaniu przez pryzmat procesów biznesowych zachodzących w organizacjach. Hubert Rączkowski z organizacjahoryzontalna.pl rozmawiał o tym nowym trendzie z Jarosławem Witwickim, doradcą zarządu w firmie Macrologic SA.

Może na początku wyjaśnijmy: czym właściwe są procesy w organizacjach?

Jarosław Witwicki: Procesy to seria powiązanych ze sobą działań, zadań lub czynności prowadzących do osiągnięcia określonego efektu i choć wielu polskich przedsiębiorców ma świadomość ich istnienia i wagi, to ta wiedza nie zawsze przekłada się na dobre praktyki.

Dlaczego tak się dzieje?

Wpływ na to ma wiele czynników i wyzwań, jakie stoją przed zarządzającym, który chciałby efektywniej kontrolować procesy. Kluczowym wyzwaniem jest właściwe opisanie procesów. Wiele przedsiębiorstw opisuje je, skupiając się jedynie na zadaniach konkretnego działu. Tak dzieje się w 77 proc. przypadków. A przecież procesy zachodzące w firmie w naturalny sposób się przenikają i angażują pracowników różnych departamentów. Opis procesów powinien to uwzględniać. Kolejnym wyzwaniem jest kwestia związana z dostępnością narzędzi wspierających zarządzanie procesowe. Do tej pory na rynku polskim dostępne były jedynie drogie zachodnie systemy ERP, które uwzględniały takie podejście zarządcze.

No właśnie. Na rynku tych rozwiązań jest coraz więcej, a zatem i ich dostępność cenowa się zwiększa. Na co zwrócić uwagę przy wyborze procesowego narzędzia ERP?

Przede wszystkim na to, by było ono kompleksowe. Na rynku dostępnych jest wiele tego typu narzędzi, jednak wiele z nich składa się z oddzielnych modułów, które nie są ze sobą powiązane. Uniemożliwia to tworzenie kompleksowych ścieżek procesowych. Osobny moduł stanowi narzędzie pozwalające opisywać procesy i osobny — narzędzia, które umożliwiają śledzenie i ewentualnie mierzenie poszczególnych procesów. My jako Macrologic stworzyliśmy produkt, który działa inaczej – nasz procesowy system ERP Macrologic Merit łączy w sobie te wszystkie elementy.

Czy wdrożenie takiego systemu jest dla organizacji dużym wysiłkiem?

Z jednej strony możemy podejść do tematu w klasyczny sposób: a więc opisać, zbadać wszystkie procesy zachodzące w przedsiębiorstwie, zaimplementować je w systemie, a następnie używać, mierzyć czy po prostu przeprowadzać klasyczne wdrożenie. Możemy również skorzystać z przygotowanego zestawu predefiniowanych procesów, które przygotowaliśmy na bazie swojego trzydziestoletniego doświadczenia ze współpracy z ponad 4 tysiącami przedsiębiorstw. Możemy również połączyć ze sobą te dwa podejścia i skorzystać zarówno ze standardowych procesów, predefiniowanych procesów, jak i stworzyć własne. W przypadku takiego bardziej indywidualnego podejścia procesy możemy opisać i zamodelować procesy, wpływając na kształt działania naszego systemu.